sobota, 25 stycznia 2014

Jak jeść kawior?

Kawior to niewątpliwie wykwintna potrawa, nieczęsto podawana na co dzień, zdecydowanie częściej od wielkiego święta - szczególnie luksusowe odmiany, których cena przyprawia o zawrót głowy. Kawior najczęściej podaje się w niewielkich, szklanych miseczkach położonych na pokruszonym lodzie, ponieważ schłodzony smakuje najlepiej. Nabiera się go malutką łyżeczką, a przegryza chlebem lub blinami. Mimo swojej ekskluzywności kawior nie musi wszystkim smakować, dla niektórych może być mdły i niesmaczny. Dlatego można go podawać skropionego cytryną, aby nieco zaostrzyć smak.
www.iclipart.com

Kawior można spożywać również małymi porcjami podanymi na pieczywie - ponoć czarny wyśmienicie smakuje na pieczywie razowym. Rzadziej, ale jednak zdarza się, że kawior na eleganckich przyjęciach jest podawany w jajku, w miejscu żółtka. zjada się wówczas najpierw kawior ze środka jajka, a dopiero później jego resztę.



sobota, 18 stycznia 2014

Jak jeść homary?

Osobom, które nie mają okazji bywać na eleganckich przyjęciach, zazwyczaj najciężej poradzić sobie z dziwnymi potrawami, za jakie uchodzą między innymi homary. Najsmaczniejsze mięso znajduje się w ich nogach, szczypcach i ogonie. Najczęściej homara np w restauracji dostaniemy w formie przepołowionej lub już tylko samo mięso. Wtedy sprawa jest prosta bo wystarczy nam tylko nóż i widelec. Jednak sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana gdy na stół wjedzie homar w pancerzu. Wówczas powinniśmy zacząć od znalezienie odpowiednich sztućców na stole. Oprócz noża i widelca bowiem będą nam potrzebne specjalne szczypce oraz długi i bardzo wąski widelec do homara. Przyda się również łyżka do sosu oraz talerzyk na odpadki. Elegancka restauracja poda również miseczkę do opłukania palców, których również użyjemy do rozbierania homara.
Najlepiej zacząć od krojenia homara wzdłuż, przy użyciu ostrego noża. A mięso z rozciętego pancerza wyciąga się za pomocą wspomnianego długiego widelca do homarów. Tak wyjęte mięso jemy za pomocą zwykłych sztućców. To jeśli chodzi o mięso z korpusu. Mięso z nóżek wyjmujemy uprzednio je wykręcając i łamiąc w ten sposób pancerz. A kolei aby wydobyć mięso ze szczypiec należy je wcześniej zmiażdżyć szczypcami i wyjąć lub wyssać mięso.
Częstymi dodatkami do homara są białe pieczywo, sól, majonez, cytryna i masło. Zanim jednak sięgniemy po któryś z dodatków, lampkę wina czy chociażby sztućce, należy opłukać palce.

sobota, 11 stycznia 2014

Jak jeść krewetki?

Ostatnio szukam informacji o tym, jak prawidłowo jeść różne mniej lub bardziej wyszukane potrawy, szczególnie te dla nas egzotyczne, których większość Polaków pewnie nigdy jeszcze nie jadła i może nigdy jeść nie będzie. No ale niemniej jednak kilka wskazówek - dzisiaj na temat jedzenia krewetek.
Krewetki je się palcami, jednak nie jest to aż tak proste. Mianowicie lewą ręką przytrzymujemy główkę krewetki, a prawą chwytamy ogon, który odginamy tak, aby pękł pancerz - musimy go rozerwać palcami, bo inaczej nie dostaniemy się do mięsa. Powinno się to jednak robić delikatnie, bo z krewetki może w trakcie tej czynności wytrysnąć sok. Wyciągamy z krewetki także cienką, czarną nitkę, czyli po prostu jelito. Możemy to zrobić palcami albo widelcem. Tak wydobyte mięso najlepiej jeść maczane w sosie. Możemy sobie od razu przygotować kilka krewetek i dopiero wtedy je jeść, już przy użyciu sztućców, po wcześniejszym opłukaniu palców.

www.dobra-rada.pl

sobota, 4 stycznia 2014

O zachowaniu się przy stole

Ostatnio wpadła mi w ręce książka na temat zasad protokołu dyplomatycznego. Myślę, że wiele przedstawionych tam zasad, między innymi tych dotyczących odpowiedniego zachowania przy stole, sprawdzi się także w zwykłych domach, na eleganckich przyjęciach. A oto kilka ciekawych wskazówek:
  • jeśli na stole umieszczono kartoniki z nazwiskami gości, po zajęciu swojego miejsca kartonik należy zdjąć jeśli znajduje się na kieliszku do białego wina lub serwetce,
  • serwetki nie wieszamy pod brodą tylko rozkładamy na kolanach,
  • sztućce są ułożone w kolejności podawania potraw do jedzenia których służą, zatem zawsze zaczynamy od tych położonych najbardziej na zewnątrz talerza
  • jeśli nie zakończyliśmy jeszcze jedzenia, sztućce układamy na talerzu krzyżując je, a jeśli to już koniec naszego posiłku - w układzie równoległym,
  • i wskazówka dla gospodarzy - zbyt gorliwe zachęcanie do jedzenia jest nieeleganckie i kłopotliwe dla gości.
www.sekowskidwor.pl