sobota, 30 listopada 2013

Z racji wypadu do teatru – o savoir-vivre w tym miejscu

 Ostatnio miałam przyjemność iść do teatru. Stanowczo wolę to miejsce od kina. Jakoś z założenia jest tam inna atmosfera, przychodzi tam mniej przypadkowych ludzi... Chodź z tymi przypadkowymi osobami to różnie jest. Bo tym razem byliśmy na dość lekkiej komedii, więc przekrój towarzystwa był różny. I, o zgrozo, sporo osób nie przestrzegało chociażby podstawowych reguł zachowania się w przestrzeni teatralnej. Już nawet nie mówię o telefonie, który zadzwonił komuś w połowie sztuki... To było poniżej wszystkiego.

Dlatego postanowiłam tym razem powiedzieć wam nieco o teatralnym savoir-vivre. Przede wszystkim: do teatru powinniśmy zawsze przyjść chociaż z 20 minut wcześniej, żeby na spokojnie zdjąć kurtkę, zająć swoje miejsce etc. Niedopuszczalne jest spóźnianie się – wtedy obsługa w ogóle może nas nie wpuścić na widownię i nie powinniśmy mięć do niej o to pretensji.

Do teatrów, które uznawane są za bardziej „klasyczne”, przychodzimy zawsze w stroju eleganckim. W teatrach bardziej offowych strój niech będzie choć półelegancki (np. spodnie jeansy i koszula dla panów).

Warto też wcześniej zapoznać się z programem sztuki i zdobyć chociaż podstawową wiedzę o jej autorze. W dobrym tonie jest bowiem prowadzenie w przerwie rozmów o danym przedstawieniu. Oczywiście podczas samego przedstawienia nie rozmawiamy, nie jemy, nie używamy telefonu czy nie kręcimy się niepotrzebnie.


Oklaski zostawmy też raczej na koniec danego aktu sztuki. Owacje w czasie jego trwania mogą bowiem niepotrzebnie rozproszyć artystów. Samą teatralną salę opuszczamy natomiast dopiero po zapaleniu się świateł na widowni. Wcześniej bowiem aktorzy niejednokrotnie wychodzą się kłaniać etc., więc wyjście w takim momencie mogłoby wyglądać średnio efektownie.

piątek, 22 listopada 2013

Dobre maniery w saunie

 Do sauny chodzi się cały rok – także w upalne lato. Ten sposób rekreacji jest coraz bardziej popularny wśród Polaków, dlatego też warto wiedzieć co robić w tym miejscu, by zostać uznanym za osobę obytą i kulturalną.

Przed wejściem do ogólnodostępnej strefy saun koniecznie bierzemy prysznic, dzięki któremu zmyjemy ze swojego ciała wszystkie zanieczyszczenia. Trzeba to zrobić nawet wtedy, gdy na przykład chwilę przed wyjściem z domu kąpaliśmy się. Prysznicem, ale już bez używania pod nim środków czystości, spłuczmy też ciało po każdorazowym wyjściu z sauny.

Gdy w danym obiekcie obowiązuje strefa nagości, w żadnym wypadku nie próbujmy do niego wejść w kostiumie. Możemy za to owinąć się ręcznikiem pamiętając o tym, że należy wziąć ręcznik drugi do położenia pod stopami. Wchodzenia w ręczniku nie zaleca się tylko do sauny mokrej (parowej).


Do samej sauny nie wchodzimy w klapkach, które jednak powinno się nosić w pozostałych przestrzeniach strefy saunowej. Siedząc natomiast w saunie nie wpatrujemy się w innych, gdyż jest to bardzo niekulturalne i może doprowadzić nawet do interwencji obsługi. Co zaś do rozmawiania – przy wejściu do sauny mówimy każdorazowo „dzień dobry”, a wychodząc - „do widzenia”. Jeśli rozmawiamy ze znajomą osobą róbmy to po cichu tak, by nie przeszkadzać innym wypoczywającym w saunie.

piątek, 15 listopada 2013

Jak wręczać kwiaty?

 Kwiaty możemy wręczać z bardzo różnych okazji: imienin, urodzin czy rocznicy znajomości, a nawet bez okazji, jako wyraz swoich uczuć. Ich ofiarowanie jest dobrym pomysłem także wtedy, gdy chcemy kogoś przeprosić, zwłaszcza jeśli przepraszamy kobietę. Nie można ich jednak wręczyć jakkolwiek. I tu obowiązują bowiem ścisłe zasady savoir-vivre.

Jeśli chodzi o ilość kwiatów w bukiecie, to powinna być ona nieparzysta. Nie wynika to wyłącznie z przesądu (ponoć „nieparzysty” bukiet przynosi szczęście), ale i z podstawowych zasad kompozycyjnych. W znacznej większości przypadków wręczamy kwiaty cięte, te doniczkowe rezerwując wyłącznie dla bardzo bliskich nam osób.

Jeśli kwiaty zapakowane są w specjalną folię, przed obdarowaniem nimi kogoś najlepiej ją zdjąć i podać bukiet główkami kwiatów do góry. Gdy folii nie zdejmiemy, wtedy musimy podać bukiet łodygą do dołu, nigdy odwrotnie.

Gdy dajemy kwiat, koniecznie nie tylko uśmiechnijmy się, ale i powiedzmy kilka miłych słów. Wysyłając bukiet kurierem dołączmy do niego odpowiedni bilecik, na którym znajdą się krótkie życzenia i nasz podpis bądź inny odpowiedni do okoliczności zwrot.


Pamiętajmy również o symbolice kwiatów i ich kolorów. Oczywiście nie można się tu dać zwariować, ale na przykład czerwona różna jest powszechnie znanym symbolem miłości, zaś kwiat żółty oznacza zazdrość.

piątek, 8 listopada 2013

Jakie zasady obowiązują w eleganckiej restauracji? cz. II

 No to ciągniemy temat restauracyjny. Co zrobić, gdy chcemy na chwilę odejść od stołu (np. do ubikacji). Przede wszystkim przepraszamy wszystkich obecnych i mówimy, że za chwilę wrócimy. Później serwetkę z kolan odkładamy obok talerza (nigdy na!), a sztućce kładziemy na talerzu na krzyż. Położenie sztućców równolegle świadczyło by bowiem o tym, że skończyliśmy jeść posiłek.

Gdy nie wiemy, w jaki sposób jeść bardzie wyszukaną potrawę, możemy o to dyskretnie spytać kelnera. Ułatwieniem dla nas powinien być fakt, że sztućce układane są zawsze w takiej kolejności, w jakiej podawane są potrawy, trzeba więc ich używać dokładnie tak.


I rzecz ostatnia, czyli płacenie. Co do zasady rachunek opłaca ta osoba, która zapraszała do restauracji, choć nie będzie faux pass, jeśli zapraszającą jest kobieta, a płaci mężczyzna. Nigdy jednak nie nalegamy siłą na kobietę. Opłaty dokonujemy jak najdyskretniej, nie afiszując się z tym przed innymi osobami obecnymi przy stole. Jeśli uznamy, że danie nam smakowało, a obsługa była na odpowiednim poziomie, w dobrym smaku będzie zostawienie niewielkiego napiwku.