wtorek, 26 sierpnia 2014

Jak czytać zaproszenia?

O eleganckim przyjęciu nie wystarczy, a wręcz nie wypada zawiadamiać gości telefonicznie. Taka okoliczność wymaga bardziej sformalizowanego podejścia i to właśnie rodzaj i ranga przyjęcia jest wyznacznikiem wyglądu zaproszenia oraz użytych w nim sformułowań. Jeśli mamy do czynienia z imprezą półformalną, to zaproszenie można napisać komputerowo i wydrukować. Jeśli jednak jest to spotkanie bardzo oficjalne, ważny jest dobry papier w kolorze białym lub waniliowym. 

allfinds.org

Na zaproszeniu obowiązkowo widnieje informacja o godzinie rozpoczęcia przyjęcia, a jeśli jest to spotkanie koktajlowe, to również o godzinie zakończenia takiego przyjęcia. Na zaproszeniu powinna również znajdować się informacja, czy można przyjść z osobą towarzyszącą. W zaproszeniu najczęściej też podana jest informacja, jaki obowiązuje na przyjęciu strój - formalny czy luźny. Trzeba bezwzględnie przestrzegać tak zapisanego dress code.

wtorek, 19 sierpnia 2014

Palenie tyoniu, czyli jakie zasady obowiązują palaczy

Mam wrażenie, że coraz więcej otaczających mnie osób rezygnuje z palenia tytoniu. Ot, taki bardzo zdrowy trend. Jednak Ci, którzy zostają przy nałaogu, powinni pamiętać o kilku ważnych zasadach. Ot chociażby o tej która mówi, że nie powinno palić się w zamkniętych pomieszczeniach, z których korzystają także inne osoby, czyli na przykład w windzie, na korytarzu czy w poczekalniach. Nie palimy także przy jedzeniu, nie wchodzimy też z papierosem w ustach do biura czy do czyjegoś domu.

biala24.pl

Kobieta zwyczajowo sama odpala sobie papierosa. Wyjątek jest tylko wtedy, gdy ona nie ma zapałek czy zapalniczki, a mężczyzna jest w nie wyposażony. Co ważne, jeśli ktoś obok nie ma ognia, to odpalamy nie tylko sobie, ale też wszystkim najbliższym. Na imprezach domowych stosujemy się do zaleceń gospodarzy. Zanim odpalimy papieros zawsze spytajmy czy możemy palić, czy też lepiej wyjść na balkon czy na podwórko.

wtorek, 12 sierpnia 2014

Savoir vivre w tańcu

Ostatnio tańczy się niewiele. Wiele osób robi to właściwie tylko na weselach, które przecież nie są tak częste. Dlatego też przedstawiam krótki poradnik przypominający podstawowe zasady tanecznej etykiety. Przede wszystkim do tańca prosi mężczyzna. Robi to delikatnie kłaniając się i wyciągając w stronę kobiety dłoń.

oazaborek.pl

 
Jeśli tańczymy na weselu bądź innym balu, zawsze, Drodzy Panowie, odprowadzamy panią na miejsce, trzymając jej dłoń lekko uniesioną. Oczywiście nie jest to wymagane na zabawach młodzieżowych i im podobnych. Zarówno w tańcach standardowych, jak i dyskotekowych  czy latynoamerykańskich, zawsze prowadzi mężczyzna. To on ruchami swojego ciała sugeruje kroki, ma też zapewnić kobiecie bezpieczeństwo i możliwość zaprezentowania jej umiejętności i wdzięków.

wtorek, 5 sierpnia 2014

Zasady prowadzenia rozmów telefonicznych

Prowadzenie rozmów telefonicznych, tak jak i większość codziennych sytuacji, wiąże się ze swoistym, niepisanym kodeksem. Chodzi tu chociażby o godziny, w których wypada do kogoś dzwonić. Zwyczajowo nie telefonujemy do nikogo przed ósmą rano czy po godzinie dwudziestej drugiej (chyba że mamy bardzo ważną sprawę lub znamy osobę na tyle że wiemy, iż nie będzie jej to przeszkadzać). W pracy staramy się prowadzić jak najmniej rozmów prywatnych.

kariera.com.pl
Gdy mamy gości i dzwoni telefon oczywiście możemy go odebrać. Ważne jednak, by wtedy skrócić rozmowę do minimum mówiąc nawet, że oddzwoni się w późniejszym czasie. Słuchawki telefonicznej nie powinno się dotykać ustami. Gdy korzystamy z nieswojego telefony warto oddać właścicielowi równowartość kosztów rozmowy. Gdy dzwonimy my, po usłyszeniu "słucham", "halo" bądź innego tego typu zwrotu zawsze przedstawiamy się pierwsi. Odbierając telefon służbowy zawsze podajemy od razu nie tylko swoje imię i nazwisko, ale i nazwę firmy. Co ważne, przez telefon raczej nie załatwiamy prywatnych spraw, zwłaszcza tych intymnych.