niedziela, 23 lutego 2014

Jak podawać pieczywo?

Urządzając eleganckie przyjęcie, dopinając wszystko na ostatni guzik nie możemy zapominać o właściwym podaniu pieczywa. Świeże podajemy na osobnym talerzu lub w koszyczku. Najlepiej aby był on wiklinowy lub metalowy, chociaż popularne stały się również drewniane chlebaki oraz takie wykonane z tkaniny. Wewnątrz pojemnika obowiązkowo musi znaleźć się serwetka odpowiadająca wzorem i kolorem dekoracji stołu. Jeśli podajemy chleb, kroimy go na dość grube kromki. Bagietkę i długie bułki natomiast kroimy ukośnie w dość długie kawałki. Z kolei pieczywo w formie tostów podaje się ułożone na serwetce złożonej w kopertę, tak aby częściowo chociaż były przykryte. Sam koszyczek lub talerz z chlebem ustawiamy na środku stołu, aby każdy z gości miał do niego swobodny dostęp.

www.iclipart.com



niedziela, 16 lutego 2014

Podstawowe zasady używania sztućców

Po przeczytaniu tytułu tego posta można się pewnie zastanawiać co trudnego jest w używaniu łyżki czy widelca:) Otóż okazuje się, że prawidłowe posługiwanie się sztućcami to nie taka prosta sprawa. Jest bowiem wiele drobnych niuansów, których przestrzeganie świadczy o kulturze osobistej i obyciu w towarzystwie. Znajomość takich praw drygujących posługiwaniem się sztućcami pozwoli także uniknąć wielu niezręcznych sytuacji, na przykład w restauracji.

wizerunek.blox.pl

 Dzisiaj o jednej krótkiej zasadzie, najbardziej chyba przydatnej w czasie wizyty w restauracji, tak na prawdę na dowolnym poziomie. Chodzi o odkładanie sztućców:
  • jeśli jemy zupę i chcemy sobie zrobić małą przerwę, łyżkę zostawiamy w talerzu, a gdy jedzenie skończymy - na talerz stanowiący podstawkę talerza głębokiego,
  • po skończeniu jedzenia nożem i widelcem sztućce te układamy równolegle, trzonkami skierowanymi w prawo - powinny one tworzyć z krawędzią stołu kąt 45 stopni,
  • łyżeczkę do kawy i herbaty układamy zawsze na spodku - nie powinno się jej w żadnym wypadku zostawiać w filiżance czy opierać o spodek i stół.

niedziela, 9 lutego 2014

Sztućce muszą lśnić!

Sztuka zachowania się przy stole to nie tylko kwestia ubioru, pierwszeństwa, manier, jedzenia poszczególnych potraw. To również odpowiednie dbanie o stół i jego wyposażenie, a także adekwatny do sytuacji wystrój. Nie zrobi bowiem furory obiad podany na poszczerbionej zastawie, z winem w niedomytych czy matowych kieliszkach, a także zaśniedziałe srebrne sztućce. 

www.iclipart.com

Ponieważ sztućce mają naturalną tendencję do zachodzenia nalotami, należy je odpowiednio pielęgnować, by jak najdłużej zachowały swój blask. Najczęściej najlepsze są metody proste, czyli tzw. domowe. Pierwsza z nich to to pasta do zębów w duecie ze szczoteczką - miękką, żeby nie rysowała. Inną metodą jest wykorzystanie folii aluminiowej, soli kuchennej i gorącej wody. Folię wkłada się na dno garnka, błyszczącą stroną na wierzchu i układa srebrne sztućce. Zalewa się to wszystko wrzątkiem i dodaje łyżkę stołową soli kuchennej. Wszystko to razem gotuje się przez chwilę, a w pewnym momencie brud dosłownie znika. To jak dotąd, ze sprawdzonych przeze mnie sposobów na czyszczenie srebra - najskuteczniejsza metoda.

niedziela, 2 lutego 2014

Jak jeść fondue?

Fondue to bardzo ciekawa forma podania i spożywania posiłku, szczególnie polecana na przyjęcia i spotkania towarzyskie. Fondue przygotowuje się w specjalnie do tego przeznaczonym garnuszku, który stawia się na stole, na podgrzewaczu. W zestawie powinny znajdować się patyczki do nabijania różnych maczanych w fondue kawałków różnych produktów.

www.iclipart.com

Są różne rodzaje fondue - serowe, mięsne, chińskie, a także fondue czekoladowe, idealne na deser - zarówno w czasie romantycznej kolacji we dwoje, jak i spotkania w gronie przyjaciół. Bez względu jednak na to jaki rodzaj fondue akurat jemy, są podstawowe zasady, których trzeba przestrzegać. Przede wszystkim jedzenie fondue polega na nabijaniu na metalowy widelec do fondue kawałka pożywienia podanego na talerzu - w zależności od rodzaju fondue, mogą to być chleb, bagietka, kawałki warzyw, owoce, chrupki kukurydziane czy pianki. Następnie maczamy ten kawałek w fondue. Ważne, aby nie wkładać widelca do fondue bezpośrednio do ust, tylko tak przygotowany kęs zdjąć na talerzyk przy użyciu zwykłego widelca. A to z dwóch powodów - po pierwsze widelec jest bardzo gorący i ryzykujemy poparzenie ust czy podniebienia, a po drugie - jest to niehigieniczne, ponieważ wkładamy widelec do wspólnego naczynia, z którego również korzystają inni goście.