niedziela, 8 listopada 2015

Szkolne savoir-vivre

Kultura osobista to wizytówka każdego ucznia,  dlatego warto znać zasady dobrych manier i korzystać z nich w praktyce. Przede wszystkim uczeń ma godnie reprezentować swoją szkołę. Jako pierwszy kłania się wszystkim pracownikom szkoły, a kiedy to robi lub z kimś rozmawia, nie trzyma rąk w kieszeni. Uczeń poza tym stosuje na co dzień zwroty grzecznościowe: "dziękuję", "proszę", "przepraszam", nie spóźnia się na zajęcia, nie używa przemocy, nikogo nie bije.
Uczeń także ubiera się stosownie do sytuacji, ale zawsze estetycznie i dba o higienę oraz o porządek w szkole i klasie. W czasie lekcji uczeń zachowuje się właściwie czyli nie przeszkadza w prowadzeniu zajęć, nie przerywa wypowiedzi innych osób, aktywnie pracuje podczas lekcji i nie żuje gumy. To tylko podstawowe z zasad stosowanych przez uczniów. Ale ważne są początki:)
iclipart.com

wtorek, 30 czerwca 2015

Plażowe savoir-vivre

Słońce, piasek, morze - idealne wakacje dla wielu z nas. Ale czy wiemy jak w czasie tego plażowania powinniśmy się zachowywać, aby nie obrażać innych oraz nie zakłócać ich wypoczynku?  Od tego jak się na plaży zachowujemy i jak się na nią ubieramy zależy czy my sami oraz inni plażowicze spędzą miło czas. 

iclipart.com


Podstawa to strój. Plażowy to nie to samo co kąpielowy. O ile w przypadku tego drugiego wiadomo w czym rzecz - chodzi o kostiumy kąpielowe i kąpielówki, o tyle w przypadku stroju plażowego jest to najczęściej zwiewną sukienkę dla kobiet i krótkie spodenki z koszulką dla mężczyzn. Warto pamiętać, że zgodnie z zasadami zachowania i wychowania, w stroju kąpielowym tylko się kąpiemy i opalamy, zatem jeśli przyjdzie nam ochota na kawę w pobliskiej kawiarni nie idziemy tam w kostiumie, a narzucamy na siebie ubranie plażowe lub to, w którym przyszliśmy. Ważne jest również szanowanie prywatności i przestrzeni innych osób - nie chodzimy zatem po kocu i ręczniku innych plażowiczów, nie sypiemy na nich piachem ani nie chlapiemy wodą. Uważamy też na to co robią nasze dzieci lub czworonożni pupile.

poniedziałek, 19 stycznia 2015

Jak zachowywać się na balu karnawałowym? cz. II

Kolejną kwestią na eleganckim balu karnawałowym jest zapraszanie do tańca. Jeżeli w przerwie pomiędzy tańcami mężczyzna rozmawia z jakąś kobietą i zaczyna grać muzyka nie może nagle przerwać rozmowy i poprosić inną kobietę do tańca, tylko rozmowa musi być w sposób naturalny zakończona. Zatem należy ją delikatnie zakończyć gdy zaczyna grać muzyka lub kontynuować rozmowę w tańcu i wówczas ją zakończyć. Jeżeli przy stoliku siedzą dwie pary i jeden z mężczyzn zaprosi do tańca kobietę, która przyszła z drugim, ten drugi mężczyzna musi zaczekać, aby ktoś poprosił pozostałą przy stoliku kobietę, a jeżeli to nie nastąpi poprosić ją do tańca. Z kolei gdy zapowiedziano tzw. biały taniec czyli do tańca zaprasza kobieta musi ona poprosić wcześniej o zgodę partnerkę mężczyzny. Jesli mężczyzna prosi do tańca czyjąś partnerkę, musi najpierw zwrócić się do przybyłego z nią mężczyzny czy nie ma nic przeciw tańcowi, a następnie zapytać kobietę. Jeśli jej nie zna, w momencie gdy ona wstanie, musi się jej przedstawić. 

austria.info

poniedziałek, 12 stycznia 2015

Jak zachowywać się na balu karnawałowym? cz. I

Bale karnawałowe, szczególnie te bardziej formalne, eleganckie i w dostojnym towarzystwie, np. wśród dyplomatów czy innych ważnych osobistości i celebrytów, wymagają umiejętnego obycia, aby nie popełnić gafy. Jest kilka zasad ogólnych, gdy udajemy się na taki bal, jak np. to, że mężczyzna, który zaprasza kobietę na bal, powinien odebrać ją z domu i odprowadzić do domu. A na balu tańczy tylko z nią, a może tańczyć z inną kobietą, gdy ona chce odpocząć lub inny mężczyzna poprosił ją do tańca.

interia.turystyka.pl
 
A teraz nieco o siadaniu i zachowaniu się na balu przy stoliku. Uczestnicy balu powinni siedzieć przy stolikach czy stołach naprzemiennie tzn. na zmianę mężczyzna, kobieta, mężczyzna, przy czym kobiety powinny siedzieć po prawej stronie swojego partnera. Ważne, aby unikać sytuacji, w której przy stoliku pozostaje samotna kobieta, podczas gdy wszystkie pozostałe osoby tańczą.A jeśli bale i taniec to i wieczorowe kreacje, biżuteria, przepych. Piękną biżuterię pasującą na każdą okazję i do każdej sukni znajdziemy na http://www.okazje.info.pl/odziez-i-obuwie/kolczyki/.

poniedziałek, 5 stycznia 2015

O savoir-vivre biznesowo

Służbowe czy raczej biznesowe posiłki to popularna metoda robienia interesów, zatem warto  wiedzieć, że takie okoliczności mają swój własny kodeks zachowania, którego trzeba przestrzegać, jeśli chce się w ich trakcie jak najwięcej zyskać. Zaproszenie na takie spotkanie powinno być osobiste lub telefoniczne, a następnie potwierdzone pisemnie.  

www.podatki.egospodarka.p

Gospodarz powinien być na miejscu przynajmniej dziesięć minut przed czasem, przede wszystkim w celu potwierdzenia zamówienia potraw, a także po to by powitać osobiście gości, nawet jeśli przyjdą kilka minut przed czasem. Dyskusje przy posiłku dotyczą początkowo ogólnych i towarzyskich kwestii, a najważniejsze tematy zawodowe pojawiają się później. Wizytówki wymieniane są zazwyczaj na koniec posiłków. Za posiłek zawsze płaci gospodarz, do tego dyskretnie. Warto zwrócić uwagę na to, że posiłki służbowe nie są dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o spotkania wymagające wyjęcia firmowych dokumentów lub akt.