niedziela, 28 grudnia 2014

Jak prawidłowo otwierac i serwować sylwestrowego szampana?

Sylwester bez szampana? NIGDY! Pytanie tylko jak go prawidłowo otworzyć i zaserwować? Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe i oczywiste.


Na początek zdejmujemy złotko i drucianą obwolutę uważając, by niepotrzebnie nie potrzasnąć butelką. Następnie chwytamy szampana w dłoń, ustawiamy go pod kątek 45stopni do podłogi i łapiemy kciukiem za korek. Następnie delikatnie wrecimy butelką, po czym sprawdzamy, w które miejsce można bezpiecznie wystrzelić korek, co niniejszym czynimy zwalniając kciuk.

Po otwarciu szampana nalewamy do długich, wąskich kieliszków. Ważne, żeby nie były one zbyt szerokie, bo inaczej bąbelki bardzo szybko uciekną.

niedziela, 21 grudnia 2014

Łamanie się opłatkiem - jak kultywować ten zwyczaj?

Wigilia już za kilka dni. Dlatego tak przyszło mi na myśl by właśnie dzis napisać o tym, jak łamać się opłatkiem. Oczywiście nowe mody są różne - włącznie z tą w której tylko głowa rodziny składa wszystkim życzenia, po czym każdy sam"zjada" swój kawałek opłatka. Jednak tradycja nakazuje to robić zupełnie inaczej.

Opłatek rozdaje głowa rodziny, najlepiej po przeczytaniu fragmentu Ewangelii mówiącego o narodzinach Jezusa. Później wspomniana głowa rodziny dzieli się opłatkiem z gospodynią domu, a następnie dopiero rozpoczyna się składanie życzeń pozostałej rodzinie. Na końcu zwyczajowo składamy życzenia dzieciom.

Jeśłi jakaś bliska nam osoba nie może być z nami w czasie wigilijnego wieczoru, wtedy możemy kupić kartkę świąteczną z opłatkiem (taką jak tę http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i-ogrod/karo-karnet-b6-z-oplatkiem-wkr-10098.html) i wysłać jej pocztą wraz z najlepszymi życzeniami.


niedziela, 14 grudnia 2014

Jak składać życzenia na Boże Narodzenie?

Święta już za nieco ponad tydzień. Dlatego warto głębiej się zastanowić nad tym, jak składać bożonarodzeniowe życzenia. Bo patrząc na to, jakie życzenia ja dostaję co roku, mamy z ich składaniem niemały problem.

Przede wszystkim: nie wysyłajmy życzeń smsem czy jako wiadomość na FB czy innym tego typu portalu. A już absolutnie zabronione jest przeklejanie wieszyka z internetu, podpisanie go i wysłanie takiej wiadomości. Starajmy się też nie zasypywać ludzi podobnymi wiadomościami w sam wigilijny wieczór. Nawet bowiem, jeśli u nas kolacja wigilijna zaczyna się o 20, w innych domach jest ona wcześniej i odgłos smsów będzie tylko irytował.

Życzenia najlepiej więc złożyć telefonicznie, za pośrednictwem kartki lub osobiście. Postarajmy się o to, by były one szczere i niesztampowe, co z pewnością zostanie docenione przez osobę przyjmującą życzenia.

niedziela, 7 grudnia 2014

Żucie gumy - czy zawsze wypada to robić?


Reklamy przekonały nas, że żucie gumy nie tylko zabija nudę, ale też przede wszystkim pozwala szybko pozbyć się resztek jedzenia, co z kolei doskonale chroni nasze zęby. Gumy żuje więc już większość osób, wybierając smaki owocowe, miętowe lub dowolne inne. Czy jednak w każdym miejscu wypada żuć gumę? A jeśłi już żujemy: jak to robić?

Przede wszystkim gumę żujemy zawsze z zamkniętymi ustami, robiąc to możliwie dyskretnie. W żadnym wypadku niedozwolone jest mlaskanie, w dobrym tonie nie jest też robienie balonów z gumy. Miejsca, w których gumy się żuć nie powinno, to między innymi kościoły, cmentarze, spotkania biznesowe, koncerty, zajęcia w szkole lub na uczelni, seanse w kinie i inne miejsca publiczne. Żucie w takich sytuacjach jest uznawane za po prostu niekulturalne.