środa, 24 września 2014

Savoir-vivre ucznia

W szkole, tak jak i w każdym innym miejscu, obowiązują zasady odpowiedniego zachowania się. Co tu jednak znaczy odpowiedniego? Ano chociażby to, że wszystkim pracownikom szkoły (tak, sprzątaczkom też) to uczeń pierwszy mówi dzień dobry. Ważne są też wszystkie grzecznościowe zwroty ucznia, takie jak proszę lub dziękuję, które świadczą o jego kulturze osobistej.

gabin.pl

Oczywiście na lekcje nie należy się spóźniać. Raczej nie polecane są też ubrania niechlujne lub, co ważne zwłaszcza u dziewczyn, zbyt kuse lub wydekoltowane. Z oczywistych oczywistości wymieńmy też to, że nie niszczymy wspólnej własności, w czasie lekcji nie przeszkadzamy prowadzącemu, a słuchamy go (a przynajmniej bardzo się staramy). Ach, no i komórka. W czasie lekcji wyłączamy ją i nie piszemy na niej smsów, co wyglądałoby nieco lekceważąco wobec prowadzącego lekcję.

środa, 17 września 2014

Sztuka ... asertywności:)

Ta sztuka życia polega na umiejętności mówienia nie w taki sposób by innych nie urazić, bez tłumaczenia się, stanowczo i z propozycja innego rozwiązania. Zatem asertywnie informuję, że dzisiaj nie będzie posta na temat sztuki savoir vivre, zatem proponuję przypomnienie sobie przez czytelników zasad z wcześniejszych wpisów:).

środa, 10 września 2014

Co oznaczają skróty na oficjalnych zaproszeniach?

Towarzyskiej wpadki po otrzymaniu zaproszenia na oficjalne, eleganckie przyjęcie, pozwoli także uniknąć znajomość stosowanych na zaproszeniach skrótów i określeń. Przykładowo, R.S.V.P. oznacza prośbę o potwierdzenie przybycia, a "en cas d’empechement" lub "regards only" to prośba do gości o powiadomienie organizatora tylko wówczas gdy nie będą mogli przyjść na uroczystość. 

www.jasminestarblog.com
Skrót P.M. – czyli „dla pamięci”, „dla przypomnienia” umieszczany jest na zaproszeniu wówczas, gdy zapraszana osoba wcześniej  potwierdziła ustnie swoje przybycie, a zaproszenie w formie papierowej jest jedynie formą przypomnienia i dopełnienia formalności.

środa, 3 września 2014

Jak się ubrać na przyjęcie?

Zaproszenie najczęściej również nam powie, jaki strój obowiązuje. Taką informację umieszcza się najczęściej w lewym dolnym rogu zaproszenia i dotyczy to najczęściej przyjęć wieczornych. A tutaj mamy kilka możliwości:
  • black tie lub strój wieczorowy – zaproszeni mężczyźni muszą przyjść w smokingu i białej koszuli, a towarzyszące im panie w sukniach wieczorowych,
  • white tie lub ultraformal – panowie przychodzą we frakach, a panie w długich wieczorowych sukniach,
  • semi-formal, coctail attire lub informal – zamiast smokingu panowie mogą założyć ciemny garnitur
  • dress casual – na przyjęcie panowie mogą przyjść w marynarce i eleganckich spodniach, ale nie jeansach
  • casual – pozostawia gościom swobodę wyboru co do stroju.

www.mossbroshire.co.uk